Podle čeho vybírat zvlhčovač vzduchu a jaké funkce by měl mít?

Vlhkost vzduchu v našem domě či bytě by se měla pohybovat v rozmezí od 45 do 60 % relativní vlhkosti. V mrazivých dnech ale často klesá až pod hranici 20 %, protože více topíme. V takovou chvíli je čas uvažovat o koupi zvlhčovače vzduchu.

Na jakém principu zvlhčovače pracují?

V zásadě je můžeme rozdělit do dvou skupin – na parní a ultrazvukové. U zvlhčovačů na principu studené páry prochází proud vzduchu přes antibakteriální filtry, ze kterých se odpařuje voda, jedná se o nejjednodušší a nejlevnější typ přístrojů. Lepší a lékaři upřednostňovanou variantou jsou přístroje, které zvlhčují vzduch teplou párou. Zde se voda odpařuje z topného tělesa, následně se mísí se studeným vzduchem, a následně vychází z přístroje v optimální teplotě. Pára je zbavená nežádoucích bakterií, protože voda prošla varem.

Nejdražší variantou jsou ultrazvukové zvlhčovače vzduchu, které vytváří mikroskopické kapičky vody pomocí vysokofrekvenčního oscilátoru. Jejich největší předností jsou nízké provozní náklady.

Přečtěte si zajímavý článek:  Bytové novinky z pražského Žižkova, které by vám neměly uniknout

Jak ohlídat vlhkost vzduchu?

Pokud si pořídíte levnější model zvlhčovače vzduchu, musíte sami hlídat dosaženou vlhkost vzduchu za pomocí vlhkoměru. Takový zvlhčovač vypouští páru bez přerušení, dokud ho nevypnete nebo nedojde voda v nádrži.  Oproti tomu kvalitnější model s automatickou regulací vlhkosti sám reguluje množství produkované páry tak, aby udržoval nastavenou vlhkost vzduchu.

Pro jak velký prostor je zvlhčovač vzduchu určený?

Výkon zvlhčovače se udává v mililitrech za hodinu, případně v metrech čtverečních podle místnosti, pro kterou je určen. Čím vyšší výkon, tím lepší, ale také dražší přístroj. Důležité je zajímat se také o objem nádrže na vodu, abyste věděli, jak často budete nuceni vodu v nádrži doplňovat.

Jakou vodu používat?

Obvykle si vystačíte s běžnou vodou z kohoutku, možné je použít i destilovanou nebo převařenou. Pokud máte doma příliš tvrdou vodu, budete potřebovat zvlhčovač s filtrem proti tvorbě vodního kamene. Vodu v nádrži byste v každém případě měli pravidelně vyměňovat, nejlépe každý den. Případně si můžete koupit ionizační tyčinky do nádrže proti bakteriím množícím se ve vodě.

Přečtěte si zajímavý článek:  Plastové popelnice a jejich využití

Ionic-CARE Triton X6 – účinná čistička vzduchu s vestavěným ionizátorem

  • energeticky nenáročný ultrazvuk
  • ohřev páry zamezující množení bakterií
  • automatická regulace vlhkosti
  • časovač nastavitelný až na 8 hodin
  • demineralizační filtr
  • tři režimy provozu
  • zvuková signalizace prázdné nádrže

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search