Kočárky na třech, nebo na čtyřech kolech?

Jednou z prvních otázek při výběru kočárku je to, zda vybrat ty s  třemi, nebo čtyřmi koly? Podívejme se spolu na výhody a nevýhody obou typů a také na zkušenosti maminek.

Stabilita kočárku

Na tomto poli jednoznačně vítězí čtyřkolky. Nepřevrhnou se, ani když malý cestovatel řádí a ve snaze sledovat, co se kolem něj děje, z kočárku doslova „vylézá“, ani při nájezdech na obrubníky nebo schody.

Tříkolkám se naopak nízká stabilita vyčítá jako jedna z hlavních chyb. I zde ale záleží na konkrétním modelu. Rozteč kol se u jednotlivých provedení tříkolek liší – čím větší rozteč, tím lepší stabilitu kočárek má. Nezanedbatelný vliv má i umístění těžiště kočárku – u některých tříkolek je zbytečně vysoko a tak stabilitu ještě snižuje.

Manipulace s kočárem

Co se týká manipulace s kočárkem, mají tříkolky i čtyřkolky své „mouchy“. Tříkolky sice vítězí užší přední částí, s kterou se snadno najíždí například do dveří, a také často nižší hmotností, některým maminkám však doporučovaná manipulace „jednou rukou“ dělá problémy. Řízení tříkolového kočárku má svá specifika a většina maminek přiznává, že se s nimi musely nějakou dobu seznamovat – spokojené majitelky tříkolek například doporučují na zvýšené nájezdy najíždět opačně. Vyplatí se také zvolit model s přehazovací rukojetí.

Přečtěte si zajímavý článek:  Máme si pořídit golfky?

U kočárků čtyřkolek může zase vadit větší hmotnost. Také v obchodě mezi regály rozměrnou konstrukci příliš neoceníte.

Child Vietnam Phu Quoc Street - petto123 / Pixabay

petto123 / Pixabay

Bezpečnost kočárů

Tříkolky jako kočárky určené do terénu (původně byly určené pro jízdu s miminkem na in – line bruslích) si venku poradí poměrně dobře, většinou jsou vybaveny i brzdou na rukojeti. U levnějších modelů však hrozí „vyběhání“ brzdy, blokující přední kolečko. To se pak natáčí všemi směry a bezpečnost při jízdě ze svahu se rapidně sníží.

Skladnost kočárku

V otázce skladnosti vedou tříkolky – celkově užší a vyšší konstrukce zabírá při stání méně prostoru, často je přímo i design tvořen jako kompaktnější, než např. u hlubokých čtyřkolových kočárků, kde se na nějaký ten centimetr nehledí. Některé modely však mají konstrukci dost prodlouženou a podle zkušeností některých maminek je problém se s ní vejít např. do výtahu, také stabilnější typy tříkolek s velkou roztečí zadních kol mívají problémy s úzkými dveřmi.

Na závěr

Mnoho moderních, sportovních maminek tříkolkám fandí a tvrdí, že dostatek kreativity a cviku si poradí s každým problémem při jejich řízení. Pokud si však ani po vyzkoušení několika modelů v obchodě nejste jistí, raději neriskujte – čtyřkolová klasika možná není tak dynamická, rozhodně vás ale ničím nezaskočí.

Dog House Street People Friendship - pasja1000 / Pixabay

pasja1000 / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search