Jak na koupání našich nejmenších
Obsah článku
Hlavním cílem koupání je celková očista těla a v neposlední řadě, kromě radosti z pohybu ve vodě, i navazování úzkých kontaktů s rodiči. Dítěti připomíná pobyt ve vodě jeho původní prostředí – plodovou vodu, a proto se většina dětí z pobytu v příjemně teplé vodě raduje
Novorozenci mají velmi tenkou pokožku a ta je po smytí „mázku” málo odolná vůči tzv. maceračnímu působení vody – snadno se rozmáčí a pak má větší sklon k přesušení. K mytí nejsou vhodná běžná mýdla.
Potřeby pro koupání a péči po koupeli
Pro koupání a péči po koupeli si připravíme dětskou vaničku nebo kyblík, teploměr, ručníky, žínku, dětské textilní ubrousky, dětskou koupel nebo dětské mýdlo, vatové tyčinky, vatové čtverečky, dětský olej nebo mléko na promazání pokožky po koupeli, krém proti opruzeninám, dětský pudr a dle potřeby oční kapky, dětský jemný vlasový kartáček.
Příprava koupele
- Teplota místnosti by měla být alespoň 22–25 °C.
- Do vaničky nalijte studenou vodu a přidávejte teplou. Dobře ji promíchejte.
- Ve vaničce má být 10–15 cm vody.
- Voda by měla mít teplotu těla, tj. 37 °C. Teplotu ověřte teploměrem.
- Přidejte dětskou koupel, která je hlavně u novorozeňátek vhodnější než mýdlo. Zvláčňující koupel baby nepálí děťátko v očích, a proto je můžete použít i na umytí prvních vlásků. Obsahují totiž unikátní složení „Už ani slzu“, díky kterému nedráždí, ani když vniknou do citlivých dětských očí.
- Před koupáním očistíme děťátku genitál a zadeček textilními čisticími ubrousky.
Doporučujeme
U novorozenců je možné použít speciální přípravky bez obsahu mýdla nebo s přídavkem oleje, který zabraňuje nadměrnému vysušování kůže. Vlásky v tomto období jsou jemné, krátké a nepotřebují zvláštní šampony. U kojenců a starších dětí lze použít mýdla, ale zásadně určená pro děti, nejlépe s obsahem glycerinu, který zabraňuje nadměrnému odpařování vody.
TIP: Co dělat, když potřebujeme ušetřit místo v koupelně.
Dětské vlásky se nemastí! Stačí je omývat 1x týdně. U starších dětí s bohatší kšticí je vhodné použít různé druhy dětských šamponů, které by nikdy neměly pálit a dráždit oči.
Jak správně držet děťátko ve vaničce
Pamatujte v první řadě na to, že hlavička děťátka musí mít vždy oporu. Měla by se opírat o předloktí Vaší ruky, jejíž prsty zároveň přidržují vzdálenější ramínko děťátka a horní část paže, zatímco druhá ruka podepírá zadeček a přidržuje vzdálenější stehýnko. Tento způsob držení je nejvhodnější k přenášení i koupání. Koupel by měla trvat 3–5 minut.
Přenášení a osušování
Po koupeli opatrně, ale pevně uchopíme děťátko a přeneseme ho na připravenou osušku, která nesmí být studená. Při přenášení děťátka z vaničky podsuňte ruku pod zadeček a nadzvedněte ho. Držte ho pevně, jeho tělíčko je kluzké. Pečlivě, ale bez tření děťátko osušíme. Velmi důležité je dokonale vysušit oblast pod plenkami, pod krkem a v podpaží, aby se zde pokožka děťátka nezapařila. U dětí, které trpí nějakou kožní chorobou, má koupání zvláštní režim, který určí lékař.
Alternativní způsoby koupání
Místo vaničky je možné použít ke koupání moderní kyblík. Děťátko můžeme omývat i namydlenou žínkou a poté děťátko pouze opláchnout v čisté vodě ve vaničce nebo kyblíku.