Hlavní zásady ošetřování dětské pokožky

Je známo, že kůže novorozenců a kojenců není zcela plnohodnotná z hlediska svojí stavby a na rozdíl od kůže dospělých je méně odolná vůči zevním vlivům. To je způsobeno nedokonalým ochranným kožním pláštěm, který umožňuje snadnější průnik látek kůží.

Proto je nezbytné u zdravé dětské pokožky dodržovat určitá preventivní opatření a volit vhodné produkty kvalitní dětské kosmetiky pro její ošetření. V případě kožního onemocnění rozhoduje o speciálním ošetření kůže lékař.

Co doporučuje dětský dermatolog

Přebalování
Zvláště citlivá je plenková oblast. Vlivem moče, stolice, neprodyšných plen a tření kůže s plenami často dochází k jejímu podráždění, které se projevuje zarudnutím, v těžších případech tvorbou puchýřků a mokváním. Prevencí je nejen častá výměna plen, ale i důkladné očištění kůže od zbytků stolice (nejlépe vlhčenými dětskými textilními ubrousky) a pravidelné používání ochranných krémů proti opruzeninám.

Koupání
Pokožka novorozenců je velmi jemná a citlivá. Plní pokožka především ochrannou funkci, proto nesmí být příliš odmašťována. Pro koupání tedy volíme nejlépe koupel speciálně určenou pro novorozence, která je k pokožce a očím jemná jako čistá voda, pokožku nevysušuje a nedráždí. Tato koupel se přidává do vody, tím se vytvoří lázeň, ve které můžeme miminku umýt tělíčko i vlásky. Tento způsob koupání je pro novorozence šetrnější než aplikace mycího prostředku přímo na pokožku. Malá miminka se příliš neušpiní, proto není nutné je koupat denně.

Péče po koupání
Po porodu dochází u novorozenců k přirozenému olupování kůže, proto ji často promazáváme vhodným olejem, zvláčňujícím mlékem nebo krémem.

Oblékání
Dále děti oblékáme do volného, vzdušného oděvu nejlépe z přírodních materiálů. Řádně mácháme prádlo a co nejvíce omezujeme kontakt s okolními dráždidly (laky, saponáty, avivážemi, atd.), protože hrozí nebezpečí podráždění kůže.

Baby Kid Baby Bathing Cute Washing - Thelocalguide / Pixabay

Thelocalguide / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search