Hlavní zásady ošetřování dětské pokožky

Je známo, že kůže novorozenců a kojenců není zcela plnohodnotná z hlediska svojí stavby a na rozdíl od kůže dospělých je méně odolná vůči zevním vlivům. To je způsobeno nedokonalým ochranným kožním pláštěm, který umožňuje snadnější průnik látek kůží.

Proto je nezbytné u zdravé dětské pokožky dodržovat určitá preventivní opatření a volit vhodné produkty kvalitní dětské kosmetiky pro její ošetření. V případě kožního onemocnění rozhoduje o speciálním ošetření kůže lékař.

Co doporučuje dětský dermatolog

Přebalování
Zvláště citlivá je plenková oblast. Vlivem moče, stolice, neprodyšných plen a tření kůže s plenami často dochází k jejímu podráždění, které se projevuje zarudnutím, v těžších případech tvorbou puchýřků a mokváním. Prevencí je nejen častá výměna plen, ale i důkladné očištění kůže od zbytků stolice (nejlépe vlhčenými dětskými textilními ubrousky) a pravidelné používání ochranných krémů proti opruzeninám.

Koupání
Pokožka novorozenců je velmi jemná a citlivá. Plní pokožka především ochrannou funkci, proto nesmí být příliš odmašťována. Pro koupání tedy volíme nejlépe koupel speciálně určenou pro novorozence, která je k pokožce a očím jemná jako čistá voda, pokožku nevysušuje a nedráždí. Tato koupel se přidává do vody, tím se vytvoří lázeň, ve které můžeme miminku umýt tělíčko i vlásky. Tento způsob koupání je pro novorozence šetrnější než aplikace mycího prostředku přímo na pokožku. Malá miminka se příliš neušpiní, proto není nutné je koupat denně.

Přečtěte si zajímavý článek:  Sportovní hodinky vás podpoří při jakémkoliv výkonu

Péče po koupání
Po porodu dochází u novorozenců k přirozenému olupování kůže, proto ji často promazáváme vhodným olejem, zvláčňujícím mlékem nebo krémem.

Oblékání
Dále děti oblékáme do volného, vzdušného oděvu nejlépe z přírodních materiálů. Řádně mácháme prádlo a co nejvíce omezujeme kontakt s okolními dráždidly (laky, saponáty, avivážemi, atd.), protože hrozí nebezpečí podráždění kůže.

Baby Kid Baby Bathing Cute Washing - Thelocalguide / Pixabay

Thelocalguide / Pixabay

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search