Jak správně rozvrhnout rodinné finance

Rodinný rozpočet může představovat problém, zvláště tehdy, když se Vám pravidelně stane, že na konci měsíce máte méně peněz, než by bylo třeba, a do další výplaty ještě chybí několik dní. Stačí však více plánovat a projevovat pevnou vůli. Při dodržování určitých pravidel je možno i málem vyjít – ovšem je nutné pečlivě sledovat poměr příjmů a výdajů.

Největším problémem většiny lidí bývá disciplína – umění říci si „Když na to nemám, nekoupím si to“, a toto pravidlo dodržet.

Půjčka není řešení

Mnozí lidé se však tímto jednoduchým pravidlem neřídí. Když rodině dojdou peníze, není pro ně nic jednoduššího, než dojít do banky a vzít si půjčku, nebo čerpat z kreditní karty. I tyto peníze však jednou bude nutné splácet. Proto je nutné zvážit, na co má smysl se zadlužit a na co ne. Určitě není rozumné brát si půjčku na vánoční dárky, moderní televizi nebo na dovolenou.

Přečtěte si zajímavý článek:  Pojištění nemovitosti je otázkou, jíž se vyplatí nepodcenit

Rozumné zadlužení bývá většinou na pořízení vlastního bydlení, kdy se splátka vypůjčených peněz rovná výši nájmu, který byste museli platit jinde.

I malá částka odložená stranou pomůže

I z nízkých příjmů je možno ušetřit pravidelně každý měsíc malou částku, ze které se bude tvořit finanční rezerva pro případ nejvyšší nouze. Většina lidí ví, že by si rezervu měla tvořit, ale málokdo se tím řídí. Většinou se pak hledají výmluvy, proč rezervu vytvořit nešlo. Přitom stačí málo – ale pravidelně. I po nízkých částkách lze po nějaké době vytvořit slušnou rezervu, která v případě nouze pomůže.

Univerzální recept neexistuje

Na rozumné rozvržení rodinných financí neexistuje univerzální recept, ale jedna zásada. Výdaje nesmějí být vyšší než příjmy. Jak toho dosáhnout? Mnozí lidé volí metody typu obálky, webové aplikace, které příjmy i výdaje sledují, sešity i hrníčky – metod je mnoho, ale základem je opravdu sledování výdajů.

Tip pro vás: Zkuste si po celý měsíc psát všechny výdaje a uvidíte, jak budete překvapeni tím, co jste ve skutečnosti zakoupili. Navíc zapisování Vám bude bránit v tom, abyste nakupovali víc, než potřebujete.

Man Money Happy Pointing Gesture - StanislavKondrashov / Pixabay

Jak správně rozvrhnout rodinné finance

Přidej komentář

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search