Víte, jakou cenu má vaše nemovitost a jak to vlastně poznat?
Obsah článku
Realitní trh je velmi proměnlivý a nevyzpytatelný. A není divu – vždyť každá nemovitost může mít několik různých cen. Pojďme se podívat na to, o jaké ceny jde a na co si dát pozor.
Při odhadu ceny záleží na tom, k jakému účelu budete tento odhad použit. Jiná cena se totiž počítá v případě, že někdo chce nemovitost koupit tzv. za své a jiná je relevantní pro banky, které vám na ni chtějí půjčit.
Kupní cena jako základ všech odhadů – nebo ne?
Když zajdete do realitní kanceláře a požádáte o odhad, bude vás jako první zajímat kupní cena nemovitosti. To ovšem není tak docela relevantní údaj, na ni totiž žádné tabulky neexistují – odvíjí se zcela od toho, jak se dohodnete vy a kupující. Může se tedy značně lišit od jakéhokoliv jiného údaje.
Když se řekne obvyklá cena…
Tady si už odhadem trochu pomoci můžeme. Je-li totiž v hře obvyklá cena, pak se odvíjí podle toho, jakou hodnotu mají konkrétní nemovitosti v lokalitě okolo vás. Jde tedy o poměrně dobrou představu toho, o co si můžete tzv. říct. Není samozřejmě jisté, že tuto cenu dostanete a většina prodávajících ji ještě lehce navyšuje (protože pro snížení ceny je prostor vždy).
Při kontaktu s ministerstvem vás bude zajímat cena zjištěná
Jde spíše o položku pro realitní kanceláře, i tak si o ní však něco řekněme. Jde o administrativní údaj, určený tzv. oceňovacím předpisem. Ten vydává každý rok ministerstvo a jeho účelem není nic jiného, než tzv. daňová spravedlnost.
Co je to zadlužitelná cena
Ovšem ani tady náš výčet cen nekončí. Chcete si na svou nemovitost brát hypotéku? Pak vás bude zajímat i zadlužitelná cena, resp. bude zajímat vaši banku. Víc vám totiž nepůjčí. Bohužel se tento údaj často značně liší od ceny kupní, takže na to myslete a vytvořte si dostatečné finanční rezervy.