Co vše je třeba zařídit, pokud chcete mít vlastní ČOV
Obsah článku
Pravděpodobně vám není lhostejné, jak se nakládá s odpadními vodami ve vašem okolí. Nejspíš vlastníte starou žumpu, která přetéká do okolí nebo jednoduše nechcete být závislí na obecním řešení. Ovšem postavení vlastní čističky odpadních vod není vůbec snadné.
Potřebujete k tomu totiž celou řadu povolení, takže se složitým návštěvám úřadu nevyhnete. Pojďte se spolu s námi podívat alespoň náznakem na to, bez čeho se zcela jistě neobejdete.
Projektem to všechno teprve začíná
Pro řadu z nás je velkým překvapením, že jednoduše nestačí zajet do hobbymarketu pro vyhovující čističku, zapojit ji a nechat pracovat. Naopak, vy si jako první musíte najít projektanta, který vše zhodnotí. Nevyhnete se ani přizvání hydrogeologa a předjednání situace na místním vodoprávním úřadě. Tady vám obvykle dobře poradí, pokud ovšem situaci příliš nerozumíte, může jít o rady hraběcí. Bohužel.
Dále budete potřebovat i stanovisko správce vodního toku či kanalizace a samozřejmě také souhrnné závazné stanovisko odboru životního prostředí (OŽP). Tím to ovšem všechno ani zdaleka nekončí, ve skutečnosti jsme se teprve odlepili od startovní rovinky. Sežeňte si také stanovisko správce povodí, ten by totiž proti čističce mohl také něco mít.
Jednat budete muset i se sousedy
A když oběháte potřebné úřady, zbývají vám ještě sousedě alias souhlas majitelů všech pozemků, na kterých je stavba čističky naplánována. K tomu si přibalte ještě stanovisko obce a můžete se konečně vydat se svou žádostí na odbor územního plánování.
Tady je nutné požádat o zahájení správního řízení a počkat. Bohužel nemáte-li za sebou zázemí odborné firmy, často se vydání stavebního povolení značně protáhne. Uplyne několik měsíců a vy teprve tehdy budete moci začít stavět. S pomoci odborné firmy je všechno mnohem rychlejší a spolehlivější. Zamyslete se nad tím, než se do stavby ČOV pustíte.